Poprzednim bohaterem podobnego wpisu był Stadion X - lecia w Warszawie. Mimo, że był to obiekt z siedzibą w stolicy Polski, reprezentacja Polski rozegrała na nim stosunkowo niewielką liczbę spotkań. Na dodatek, rywale z którymi udawało nam się wygrywać, nie byli zbyt wyrównanymi przeciwnikami. Zupełnym przeciwieństwem wydarzeń na Stadionie X - lecia, były mecze na Stadionie Śląskim w Chorzowie. To historia pełna pięknych, niezapomnianych meczów polskiej reprezentacji, ale także i haniebnych porażek, o których polska piłka wolałaby zapomnieć. Do tej pory łącznie odbyło się tutaj 55 oficjalnych meczów polskiej
kadry narodowej, z czego 23 zostały przez nią wygrane, 14 przegranych i
18 zremisowanych (przy bilansie bramkowym: 88 goli strzelonych i 55 goli
straconych).
TOP 5 Najlepszych spotkań
5. Polska - Norwegia 3:0, 1 września 2001 roku
Był to mecz niezwykle istotny dla naszej reprezentacji. Zwycięstwo dawało pewny awans do mistrzostw świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Polska jako lider 5 grupy eliminacyjnej miała 5 punktów przewagi nad drugą Białorusią i 7 punktów nad Ukrainą. Do końca eliminacji trzy mecze. W 7 rundzie spotkań Polska gra z Norwegią, a Białoruś z Ukrainą. Jeżeli Polska wygra a Białoruś nie pokona Ukrainy, Polska awansuje do mundialu. Polacy rozpoczęli nerwowo i było to widać po śmiałej grze Norwegów. Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się remisem, tuż przed przerwą Kryszałowicz strzela pierwszego gola. Druga połowa to już koncert Polaków. Pełna dominacja i 78 minucie bramkę strzela Emanuel Olisadebe, a Norwegów dobija Marcin Żewłakow. Polska wygrywa 3:0 a Ukrainą z Białorusią i Polska po 16 latach awansowała do mistrzostw świata.
4. Polska - ZSRR 2:1, 20 października 1957 roku
Faworytem meczu w ramach eliminacji mistrzostw świata była drużyna Związku Radzieckiego. Wówczas aktualni mistrzowie olimpijscy po zwycięstwie z Polską w Moskwie, przyjechali do Chorzowa niezwykle pewni. Jednak nie spodziewali się takiej mobilizacji Biało - Czerwonych. Bohaterem spotkania był Gerard Cieślik, piłkarz miejscowego Ruchu. Tuż przed przerwą zdobył pierwszą bramkę, a drugą w 50 minucie. Gości stać było tylko na jedną bramkę. Było to bardzo ważne zwycięstwo. Po meczu kibice na rękach nosili bohatera meczu.
3. Polska - Portugalia 2:1, 11 października 2006 roku
Polacy po blamażu jaki zgotowali kibicom na mistrzostwach świata w Niemczech, ruszali w bój o pierwszy w historii awans do mistrzostw Europy, które miały się rozegrać w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku. Niestety eliminacje nie rozpoczęły się udanie. Pierwszy mecz z Finlandią zakończył się porażką 1:3 i był to ostatni mecz Jerzego Dudka w polskiej reprezentacji. Drugi mecz z Serbią zakończył się remisem 1:1 co dawało nadzieję na lepszą grę. Jednak szybko zostaliśmy sprowadzeni na ziemię. W kolejnym meczu pokonaliśmy Kazachstan jednak było to wymęczone zwycięstwo, a jedyną bramkę zdobył Euzebiusz Smolarek. Dlatego do meczu z czwartą drużyną mundialu, Polacy ruszali na straconej pozycji. Jednak drużyna Leo Beenhakkera zaskoczyła wszystkich. Polacy po dwóch bramkach Euzebiusza Smolarka prowadzili już 2:0 i to po 20 minutach gry. W doliczonym czasie gry honorową bramkę dla Portugalczyków zdobył Nuno Gomes. Zwycięstwo to było pierwszym od wielu lat nad czołową drużyną świata. Dzięki temu zwycięzcy Polacy poczuli się pewniej co poskutkowało w postaci awansu do Euro 2008.
Bramki z meczu Polska Portugalia
2. Polska - Holandia 4:1, 10 września 1975 roku
Polacy po udanym mundialu w RFN, przystępowali do eliminacji mistrzostw Europy z ogromnymi nadziejami, mimo trudnej grupy eliminacyjnej z Finlandią, a przede wszystkim z Włochami i Holandią. Pierwsze dwa mecze z Finlandią to dwa zwycięstwa, a kolejny mecz z Włochami zakończył się remisem. Polacy wciąż liczyli się w grze o awans. Mecz z Holandią jest jednym z najlepszych meczy w historii polskiej reprezentacji. Trzecia drużyna świata w starciu z wicemistrzami świata pokazała najlepszy futbol, wygrywając aż 4:1. W obecności 85 tysięcy kibiców Polacy po bramkach Laty, Gadochy i dwóch Szarmacha pokonała wybitną jedenastkę Oranje. Honorową bramkę dla gości zdobył van der Kerkhof.
Mecz Polska - Holandia
1. Polska - Anglia 2:0, 6 czerwca 1973 roku
Mecz, którym Polacy, po raz pierwszy, zadziwili cały piłkarski świat. Pokonaliśmy mistrzów świata z 1966 i ćwierćfinalistów z 1970 roku. Polacy mimo słabego początku eliminacji w Chorzowie zagrali najlepszy mecz w historii występów na Stadionie Śląskim. Bramki dla Polski zdobyli Robert Gadocha i Włodzimierz Lubański. Zwycięstwo to dawało nadzieje na kolejne mecze eliminacyjne. Ostatecznie Polska awansowała na niemiecki mundial i zajęła w nim 3 miejsce.
Mecz Polska - Anglia
MC