środa, 5 grudnia 2012

Co nam zostało z tych lat? Wczoraj na szczycie... A dziś? Stal Mielec.

Dziś początek kolejnego cyklu, w którym prezentować będziemy historię klubów o wspaniałej historii. Jednak dla wielu tych klubów, dni chwały szybko minęły. Już nie wzbudzają postrachu rywali, ale szacunek pozostał. Nie grają już o najwyższe cele, lecz często są to niższe klasy rozgrywkowe. A zatem.... Pierwszym bohaterem rzeczonego cyklu będzie polski klub założony w 1939 roku Stal Mielec

Herb klubu Stal Mielec

Od Klasy B do I ligi

Swoją działalność klub rozpoczął w 1945 roku przystępując do rozgrywek B - klasy. W 1949 roku zanotował pierwszy awans, do A - klasy. Początek lat 50 - tych to ambitne plany mielczan i marzenia o grze w II lidze. Marzenia te ziściły się w 1955 roku. W Lublinie 20 listopada 1955 roku Stal Mielec pokonało zespół Bzura Chodaków 3:1 i awans do II ligi stał się faktem. I jak to bywa w takich przypadkach, zespół musiał walczyć o utrzymanie. Udało się wykonać to zadanie i po kilku latach można było podnieść poprzeczkę i powalczyć o awans do I ligi. Historyczny wyczyn miał miejsce w 1960 roku. Stal Mielec zajęła 1 miejsce w II lidze w grupie południowej, 1 punkt przed Cracovią. Pierwszy mecz w historii występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, mielczanie rozegrali z drużyną ŁKS Łódź. Mecz, przy udziale 15 tys. kibiców, zakończył się wynikiem 1:1. Ale lata 60 - te to nie był złoty okres dla Biało - Niebieskich. Pierwszy sezon jakoś udało się przetrwać, niestety drugi sezon to początek problemów. W 1962 roku zespół spadł do II ligi i po kilku słabych sezonach, w 1967 roku odnotował kolejny spadek, tym razem do III ligi. Jednak kibice mielczan nie musieli długo czekać na powrót ich drużyny do elity. Powrót, który każdy kibic Stali Mielec pamięta do dziś...

Złote lata siedemdziesiąte

Na powrót do I ligi długo nie trzeba było czekać, bo nastąpił on już w sezonie 1969/1970. W sezonie 1971/1972 mielczanie zajęli 5 miejsce. Kolejny sezon to pierwszy tytuł mistrzowski. Stal Mielec o 3 punkty wyprzedziła Ruch Chorzów, a królem strzelców został Grzegorz Lato, najwybitniejszy piłkarz w historii klubu, król strzelców Mistrzostw Świata w piłce nożnej z 1974 roku. 

Grzegorz Lato - piłkarz Stali Mielec              

Po zdobyciu mistrzostwa Stal Mielec zadebiutowała w Pucharze Europy. Debiut nie okazał się udany. Stal uległa Crvenie zvezda Belgrad w I rundzie.
Kolejny sukces to sezon 1975/1976. Jako wicemistrz Polski, drużyna uczestniczyła w rozgrywkach Pucharu UEFA, docierając do ćwierćfinału tych rozgrywek, przegrywając w nim z drużyną niemiecką HSV Hamburg. W tamtym sezonie Stal Mielec został po raz drugi mistrzem Polski, wyprzedzając w tabeli GKS Tychy. Sezon 1976/1977 to drugi występ mielczan w Pucharze Europy i po raz kolejny nie udało się awansować do drugiej rundy. Tym razem Stal Mielec musiała uznać wyższość Realu Madryt. 

Fragment meczu Stal Mielec - Real Madryt

W latach siedemdziesiątych do największych gwiazd Stali Mielec obok wspomnianego Grzegorza Laty zaliczali się: Henryk Kasperczak, Jan Domarski i Andrzej Szarmach. Natomiast trenerem, który zdobył pierwszy tytuł był Węgier Karol Konth, a drugi tytuł wywalczył Edmund Zientara. Raz udało się zagrać w finale Pucharu Polski. Było to 1 maja 1976 roku. Stal przegrała ze Śląskiem Wrocław 0:2. 
Ostatni sukces to 3 miejsce w sezonie 1981/1982. Pozwoliło to na występ w Pucharze UEFA w następnym sezonie. Stal poległa w dwumeczu z belgijskim KSC Lokeren, a w meczu w Mielcu przyglądało się ponad 40 tys. kibiców. Kolejne lata to początek upadku mieleckiego klubu.

Kryzys lat 80 - tych. Upadek - lata 90 - te.  

Wszystko co dobre szybko się kończy. Często też i lata świetności. Stal spadła do II ligi w sezonie 1982/1983, wracając do I ligi na sezon 1985/1986. Kolejny sezon to kolejny spadek i kolejny awans. W I lidze Stal grała do roku 1995/1996 jednak bez sukcesów. Były to czasy słabej gry piłkarzy z Mielca, ale udawało się nadal grać w I lidze. Sezon 1995/1996 to przedostatnie miejsce i spadek do II ligi. Po tym spadku zespół już się nie podniósł. W sezonie 1996/97 trenerem drużyny ponownie został Grzegorz Lato z asystentem Witoldem Karasiem. Początek sezonu był udany, po ósmej kolejce Stal zajmowała 3. miejsce, nie przegrywając żadnego spotkania. Jednak mimo początkowych zwycięstw, z czasem szło coraz gorzej. Kłopoty finansowe doprowadziły do sprzedania wielu czołowych mieleckich piłkarzy (m.in. Krzysztofa Boćka, Bogusława Cygana, Bogusława Wyparły). Sytuacja stawała się coraz gorsza – 30 października piłkarze nie wyszli do meczu szesnastej kolejki z Cracovią strajkując w ten sposób przeciw brakom wypłat. Rozwiązano umowę z Thomasem Mertelem, który nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań finansowych. Długi cały czas rosły. Drużyna grała coraz gorzej i po rundzie jesiennej zajmowała ostatnie 18. miejsce, a w rundzie wiosennej większość meczów przegrywała. Kolejni gracze odchodzili (Rafał Domarski, Paweł Kloc, Ryszard Federkiewicz), a w zamian wprowadzono do gry wychowanków. 12 czerwca 1997 na Walnym Zgromadzeniu Członków FKS PZL–Stal zdecydowano o likwidacji klubu i wycofaniu drużyny piłkarskiej z rozgrywek. Na cztery kolejki przed końcem sezonu Stal przestała istnieć.4 czerwca 1997 roku powołano stowarzyszenie Mielecki Klub Piłkarski Stal i zgłoszono drużynę do rozgrywek V ligi, a w pierwszym sezonie awansowała do IV ligi. 

Stan obecny

Obecnie Stal Mielec występuje w III lidze, w grupie lubelsko - podkarpackiej. Swoje mecze rozgrywa na stadionie przy ulicy Solskiego.
Stadion Stali Mielec 

Jeden z meczów Stali Mielec w III lidze (2012 rok)

Szkoda, że Stal Mielec nie występuje już w Ekstraklasie. Ale kto wie? Może te piękne lata jeszcze kiedyś powrócą...

MC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz