sobota, 10 listopada 2012

Czy wiesz, że... Milowe kroki futbolu. (Cz.1)

Czy zastanawialiście się kiedy rozegrano pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej, jakie są najstarsze derby piłkarskie? A także kiedy wprowadzono neutralnego sędziego i dano mu do ręki gwizdek? O tym dowiecie się z naszego cyklu "Czy wiesz, że..." 

Pierwszy profesjonalny klub piłkarski

Pierwszy klub oczywiście powstał w Anglii. Było to 24 października 1857 roku. Wówczas ogłoszono ujednolicone, na tamte czasy, zasady gry w piłkę nożną Rules & regulations. Dokonał tego oficjalnie powstały klub piłkarski Sheffield Football Club. Datę tę uznaję za oficjalny początek piłki nożnej. Klub z Sheffield mimo, że jest najstarszym klubem na świecie, nigdy nie zdobył żadnego trofeum. Ale to nie umniejsza ogromnego wkładu w rozwój światowej piłki nożnej. Obecnie klub występuje Northern Premier League - Division One South, ósmej klasie rozgrywkowej w Anglii.



Ciekawostką jest fakt, że klub z tego górniczego miasta, miał okazję zaprezentować się w Polsce. Na zaproszenie Hutnika Kraków, kluby te rozegrały towarzyski mecz z okazji 60. rocznicy powstania Nowej Huty. Mecz rozegrano 24 lipca 2009 roku na stadionie Suche Stawy w Krakowie. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem krakowskiej drużyny 3-1. 



Pierwszy oficjalny mecz

Mianem takiego meczu można określić mecz pomiędzy drużynami z Sheffield: Sheffield F.C. i Hallam F.C. Spotkanie rozegrano 26 grudnia 1860 roku na stadionie Hallam F.C. Sandygate Road. Mecz zakończył się wynikiem 2-0 dla najstarszej drużyny na świecie. Pojedynek ten jest również uznawany za pierwsze derby piłkarskie zwane także Rules Derby.
150 lat później w rocznicę tego pierwszego meczu, 26 grudnia 2010 roku, zaplanowano derby z udziałem tych drużyn. Niestety z powodu fatalnych warunków atmosferycznych mecz nie odbył się.Rozegrano go 22 maja 2011 roku i zakończył się wynikiem 2-1 dla Sheffield F.C. Mecz oglądało jedynie 500 kibiców.   

Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy

Pierwszy mecz drużyn narodowych datuje się na 30 listopada 1872 roku pomiędzy powstałą w 1863 roku reprezentacją Anglii a założoną w 1872 roku reprezentacją Szkocji. Mecz  rozegrano w Glasgow na stadionie Partick i zakończył się wynikiem 0-0, mimo, że obie drużyny zagrały w formacjach bardzo ofensywnych. Począwszy od tej daty, corocznie odbywał się mecz tych reprezentacji, naprzemiennie raz w Anglii, a raz w Szkocji. 

30 listopada 1872 roku, Stadion Partick w Glasgow
Szkocja - Anglia 0:0
Składy:
(Szkocja): Robert Gardner, William Ker, Joseph Taylor, James Thomson, James Smith, Robert Smith, Robert Leckie, Alexander Rhind, William Muir McKinnon, James Begg Weir, David Wotherspoon.
(Anglia): William John Maynard, Robert C. Barker, Ernest Harwood Greenhalgh, Frederick Brunning Maddison, John Brockbank, Cuthbert John Ottaway, Arnold Kirke Smith, John Charles Morice, John Charles Clegg, Reginald de Courtenry Welch.
Sędzia: William Keay (Szkocja)

Pierwszy gwizdek sędziowski
Dla niektórych wydawać by się mogło, że sędzia piłkarski od zawsze posługuję się tym metalowym, bądź plastikowym urządzeniem. Otóż do 1878 roku sędzia (a do 1891 dwóch sędziów) sygnalizując przewinienie wymachiwał białą chusteczką, głośno przy tym krzycząc. Pierwszy raz gwizdka użyto 21 grudnia 1878 roku w meczu drugiej rundy Pucharu Anglii pomiędzy drużynami Nottingham Forest, a Sheffield United. Gwizdek przyniósł kibic bosman, który niedawno co zawinął do portu. Mimo, iż z pewnością okazał się on pomocny dwójce sędziowskiej, nie został wprowadzony na stałe. Arbitrzy musieli poczekać na to narzędzie aż do roku 1891, kiedy to również wprowadzono zasadę, że mecz prowadzi jedna osoba, a nie dwie, po jednej z klubu, jak było to dotychczas.


Pierwszy turniej piłkarski
W 1867 roku, po raz pierwszy, zorganizowano zawody z udziałem większej ilości drużyn. Do turnieju o Puchar Youdana (od nazwiska fundatora pucharu) zgłosiło się 12 drużyn. W finale, który odbył się 5 marca 1867 roku zmierzyły się drużyny Hallam F.C. i Sheffield F.C. i zakończył się wynikiem 0-0. Zwycięzcą ogłoszono zespół Hallam zgodnie z panującą wówczas regułą rouges, czyli zasadą strzałów niecelnych. Krótko mówiąc w przypadku remisu triumfowała drużyna, która częściej pudłowała. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz