wtorek, 24 września 2013

Lwowskie wspomnienia

Lwowskie kluby zapisały się w historii polskiego futbolu, jako inicjatorzy rozgrywania mistrzostw Polski w systemie ligowym. Zdarzyło się to 2 grudnia 1926 roku w Krakowie. Niegdyś dobrze prosperujące kluby, odgrywające olbrzymią rolę w polskim futbolu, dziś są w zapaści. Jedynym lwowskim klubem istniejącym współcześnie jest Pogoń Lwów. 

Najbardziej zasłużonym klubem rodem ze Lwowa jest lwowska Pogoń. Założony w 1904 roku klub, szybko przeszedł do historii polskiej piłki nożnej. Czterokrotnie zdobył mistrzostwo Polski oraz nigdy nie spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej. Największe triumfy święcił w latach dwudziestych a największymi gwiazdami ówczesnej drużyny byli Emil Görlitz i Józef Słonecki. Jednak II wojna światowa spowodowała, że Pogoń Lwów rozpadła się. Ale jej byli piłkarze założyli zespoły o tej samej nazwie i tych samych barwach w Bytomiu, Opolu czy Gliwicach. 
Herb Pogoni Lwów

Duch lwowskiego klubu nie zginął. W styczniu 2009 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków LKS Pogoń Lwów oraz wielu kibiców Pogoni, reaktywowano ten zasłużony klub. Zespół ponownie powstał dzięki Polakom, prezesem jest Horbań, a sponsorowany jest przez polskie firmy. Reaktywacja została pozytywnie przyjęta w Polsce co jest zauważalne, szczególnie podczas meczów towarzyskich z polskimi drużynami. Dotychczas z Pogonią zagrały Warta Poznań, Cracovia, Radomiak oraz Siarka Tarnobrzeg. 
 
Mecz Cracovia - Pogoń Lwów, 27 kwietnia 2011r.

W piłkarskiej ekstraklasie w Polsce Lwów reprezentowały również Czarni Lwów oraz Hasmonea Lwów. Jednak żadna z tych drużyn nie zdobyła tytułu mistrzowskiego. W okresie międzywojennym, na terenie tego miasta, funkcjonowały również Lechia Lwów, Sparta Lwów oraz RKS Lwów, w którym karierę rozpoczynał Kazimierz Górski. Niestety w przypadku tych klubów nie powtórzyła się historia Pogoni Lwów i do dziś nie istnieją.
Herb Czarnych Lwów
Herb klubu Hasmonea Lwów
MC